CHKO Český ráj - PR Hruboskalsko

Název

CHKO Český ráj - PR Hruboskalsko

Popis

Přírodní rezervace Hruboskalsko v nadmořské výšce 265 – 420 m n.m. byla vyhlášena v roce 1998, leží 3 km od Turnova. Důvodem ochrany je rozsáhlé skalní město se zachovalými reliktními bory. Hruboskalské skalní město zahrnuje stovky skalních masivů i samostatné věže, které dosahují výšky až 60 m. Díky malé odolnosti pískovce a stálému působení řady vlivů jsou skály bohaté na nejrůznější tvary a formy (voštiny, okna, jeskyně, tunely a brány). Hruboskalsko je součástí Geoparku Český ráj, který byl zařazen do sítě evropských geoparků v roce 2005. Je to jedna z nejpůvodnějších českých horolezeckých oblastí, k nejznámějším věžím patří Kapelník, Lebka, Maják a Osudová. Mezi nejznámější památky patří zámek Hrubá skála, který byl postaven na skalním masivu již ve 14. století a hrad Valdštejn. Na skalních masivech je vybudováno mnoho vyhlídkových míst. Díky pramenům Hruboskalska bohatým na vápenaté ionty zde vznikly lázně Sedmihorky. Na území PR leží arboretum Bukovina, které bylo založeno v roce 1860 aehrentalským lesním Leopoldem Angrem na panství Hrubá Skála. V roce 2000 proběhla celková rekonstrukce a byly provedeny nové výsadby zajímavých druhů dřevin.
Typické pro Hruboskalské skalní město jsou fragmenty reliktních borů na vrcholech skalních věží a na okrajích skalních masívů. Typickými lesními společenstvy, které se zachovaly také pouze roztroušeně, jsou borové doubravy a kyselé bučiny. Charakteristické druhy podrostu jsou borůvka černá, vřes obecný, metlička křivolaká a hasivka orličí, v bučinách kapraď rakouská a pravá, bika chlupatá a hajní. Hojně se zde vyskytuje mech vláskatec tajemný. Kolem pramenných vývěrů na dně údolí jsou běžné lesní prameniště, případně olšiny s hojnou přesličkou největší. Tento druh má v Českém ráji nejbohatší lokality v rámci celých Čech.
Dosud zde bylo nalezeno celkem 91 druhů obratlovců. Ze 73 zdejších druhů ptáků se tu 62 druhů rozmnožuje, např. výr velký, krkavec velký, poštolka obecná, rehek domácí, kavka obecná, rorýs obecný, puštík obecný. Netopýři obývají i umělé podzemní prostory; nejpočetnější kolonie vytváří vrápenec malý. Hmyzí faunu reprezentuje např. svižník polní, kutilka písečná, mravkolev běžný, tesařík borový, kozlíček dazule a přástevník hluchavkový.

Období

Statistiky

  • 30 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
CHKO Český ráj - PR Hruboskalsko
Komentáře Přidat